fbpx

Stavebná firma či inštalatér? 9 krokov k správnemu výberu

Stavebná firma či inštalatér?

9 krokov k správnemu výberu

Hľadáte inštalatéra, alebo neviete ktorá stavebná firma, rekonštrukciu vašej kúpeľne neodflákne? Poviem Vám niekoľko tipov ako nájsť tú najlepšiu osobu, ktorej zaplatíte zhruba 30 – 40% celkových nákladov na rekonštrukciu.

stavebná firma
stavebná firma

1. Hľadajte odporúčania

Rozhádžte siete medzi známych, priateľov, rodinu a získajte referencie na konkrétnych inštalatérov alebo stavebné firmy, s ktorými majú osobnú skúsenosť a odporučia ich. Pri rozhovoroch sa uistite či bola práca dokončená načas podľa dohody, či odviedli svoju prácu kvalitne do detailov, či posebe upratali a všetko prekontrolovali a odskúšali. Musíte sa uisťiť či sú štandardy Vašich priateľov rovnako vysoké ako tie Vaše. Niekto je detailista a potrebujte nájsť inštalatéra, obkladača detailistu inak vznikne problém, niekomu je to v celku jedno a uspokojí sa s tým, že kúpeľňa je nová obklady nalepené vybavenie namontované, voda tečie :-).

2. Využívajte sociálne siete

Ľudia sú brutálne úprimní na sociálnych sieťach, blogoch a poradenských portáloch. Vyskúšajte položiť napríklad otázku: Môže niekto odporučiť inštalatéra, alebo ktorá stavebná firma je kvalitná v Nitre ? Nezabudnite sa opýtať rovnaké otázky ako známych aj nového kamaráta z fóra aby ste si boli istý, že chápe čo požadujete, aká je Vaša náročnosť prípadne Vám vie poslať fotografie ako to vyzerá v jeho kúpeľni atď… Ja pomáham napríklad na modrej streche.sk

3. Hľadajte kompetentné webové stránky

Existuje veľa obchodných subjektov, ktoré môžete vyskúšať, kde môžete nájsť odporúčania na inštalatérov a stavebná firma. Veľkoobchody, ktoré Vám môžu pomôcť so všetkým sú napríklad Domoss, Aquaterm, K.R.T., Ingema, Siko, sú to významní hráči na trhu a môžete sa na nich spoľahnúť. Ja osobne využívam rád portál jaspravim.sk pri podobných portáloch ale veľký pozor, inzeráty môže pridať hoci kto, obvolajte si viacerých dajte si vypracovať ponuky, stretnite sa osobne a hlavne žiadajte ( radšej googlite a hľadajte ) referencie. Ja robím jedinečnú službu rekonštrukcia kúpelne online : a dávam si na tom fakt záležať, získať si Vašu 100% dôveru aj tak nie je jednoduché.

4. Porovnávajte ponuky

Vždy si porovnajte niekoľko ponúk na rovnaký produkt či službu, minimálne tri s cieľom zabezpečiť vybavenie či služby, pri ktorých budete mať vnútornú istotu, že ste si vybrali správne. Kvalitná stavebná firma uvádza cenník stavebných prác, priamo na svojich stránkach.

Musíte to cítiť, keď nájdete niekoho komu veríte môžete sa pustiť do rekonštrukcie inak to bude boj, možno to víjde ale častejšie nie. Zlým vnútorným pocitom si nejaký ten problém privoláte a verte mi pri kúpeľniach sa to stáva často. Čo všekto sa môže stať popíšem v inom článku.

rekonstrukcia kupelne

5. Zistite si, ako dlho pracuje v danej oblasti

Prečo ? Založiť si živnosť či s.r.o. je v súčastnosti veľmi jednoduché a mnohí to skúšajú. Vytvoriť si profil a nahádzať ponuky na prácu na každý portál sa dá za pár hodín a máme na svete nového odborníka, najlepšieho z najlepších, ktorý všade bol a všetko vie, montoval aj výrobky, ktoré sa začnú predávať o rok :-) takto som si vyskúšal zopár odborníkov osobne. Pár otázok o sortimente a skúsenosti s montážou a hneď mám jasno či je to srandista ( amatér ) alebo odborník.

6. Má poistenie ?

Aj keď informácie o poistení neviete ľahko overiť na internete ( zatiaľ som takú databázu nenašiel, ak niečo poznáte napíšte dolu pod článok do komentárov, pomôžete mne aj ďaľším čitateľom). Inštalatérska práca, stavebné práce celkovo nie sú bez rizika – ak má poistenie zodpovednosti, ktoré pokrýva Vaše a možno aj susedove náklady v prípade poškodenia, ktoré spôsobí nebude sa vykrúcať. Síce to nebude príjemné, ale poškodenie vyrieši s poisťovňou a rekonštrukcia bude pokračovať, neskončíte spoluprácu s plačom a vyhrážkami, prípadne na niekoľko rokov pri súdnych stretávkach.

7. Je Váš inštalatér členom nejakého profesijného združenia ?

Môžete nájsť informácie na nejakom webe, zatelefonovať niekomu, overiť si to? Každá členská organizácia má nejaké pravidlá a jej člen musí dodržiavať dohodnutý kódex. Minimálne si ho tam viete overiť a máte komu zavolať ak nebudete s niečím spokojný.

8. Očakávajte zálohu

Dobrý inštalatér, stavebná firma Vás pravdepodobne požiada o zaplatenie zálohy na pokrytie nákladov hlavne na materiál, prípadne pri väčších zákazkách o priebežné platby za zrealizované dielčie časti rekonštrukcie, na ktorých ste sa vopred dohodli. Avšak neodporúčam platiť za prácu dopredu, za materiál je to OK veď predsa prečo by mal niekto platiť za Vaše vybavenie a Váš materiál ? Či máte iný názor ? Napíšte do komentárov aké máte skúsenosti, aký máte názor.

9. Spíšte zmluvu !!!

Zmluva musí byť – VŽDY!!! Nerobte si z toho žiadneho strašiaka. Nemusí to byť nič zložité, popíšte čo najpodrobnejšie na čom ste sa dohodli, kedy sa má začať rekonštrukcia, kedy ukončiť, čo všetko sa bude robiť a koľko to bude stáť. Dopíšte tam doplnky, ktoré môžu vzniknúť a vopred Vás to napadne, dohodnite sa aj na garancii ( Odporúčam ak inštalatér nebýva viac ako cca 100km ďaleko, poznačte v zmluve, že rok po rekonštrukcií príde skontrolovať či je všetko OK, vyčistiť filtre vo ventilkoch atď…, všetko čo Vás napadne). Najlepšie je uzatvoriť Zmluvu o dielo, vzor takejto zmluvy nájdete tu a upravíte si ju na mieru. Ak je to dobrý inštalatér či firma bude rád, že ste všetko spísali a nevzniknú nezrovnalosti. Zákazníci vedia pekne potrápiť ja ich volám „ trpitelia“ vždy je a bude všetko zlé a nikdy sa to nezmení :-) naštastie už nepracujem na kamennej predajni a oslovujú ma tak z 95% rozumní, milí zákazníci, z ktorých sa stávajú moji priatelia hlavne na facebooku :-).

Napíšte mu referenciu

Našli ste dobrého inštalatéra, odporučili by ste ho aj ďalej ? Poradili by ste svojim zmámym aby využili jeho služby. Odložte si kontakt, napíšte mu referenciu, zdielajte jeho facebook stránku. Dobré firmy budeme potrebovať vždy. O pár rokov možno budete prerábať znovu, alebo sa budete sťahovať, nebolo by super osloviť starého známeho, že ako sa má či môže znova prísť ? Úžasné pre obe strany, vy nemusíte hľadať znova a absolvovať všetko o čom som písal ešte raz a on nemusí platiť drahú reklamu, môže sa venovať svojej práci, práci ktorú má rád a robí ju dobre.

Ak som Vám článkom pomohol a dozvedeli ste sa niečo nové zdielajte ho, ak som na niečo neodpovedal dostatočne, píšte komentáre, odpíšem.

[mashshare]

Autor: Lukáš Vasaráb
kupelnova prirucka


kupelna snov


graficky navrh kupelne

2 komentáre k “Stavebná firma či inštalatér? 9 krokov k správnemu výberu”

  1. Spätné upozornenie: Ako si vybrať dlažbu

Vložiť komentár