fbpx

Keramická dlažba, jej vlastnosti a výhody

Keramická dlažba, jej vlastnosti a výhody

Dlažby sú vyhľadávaným povrchom podláh v interiériaj v exteriéri. Veľké množstvo výhodných vlastností dlažieb v porovnaní s iným materiálom ich predurčuje k použitiu v domácnosti ale aj vo verejných priestoroch.

dlažba-2-630x315

Máte na výber veľké množstvo druhov, rozmerov, vzorov a farieb čo umožňuje vytvárať najrozmanitejšie kombinácie vhodné pre dané prostredie a požadovaný efekt v priestore.

Súčasné trendy v interiéri nechávajú priam vyniknúť použitú dlažbu. Napríklad dokonalé škárovanie rektifikovanej dlažby a smerovanie ich línií prispieva k čistote v tomto trende jednoduchosti a elegancie.

Farebnosť dlažby

Čo sa týka farebného riešenia, najčastejšie si vyberáme z dvoch možností.

Buď ide o použitie príjemných prírodných farieb imitujúcich piesok, kameň, drevo, či zem, alebo o odvážnejšie farebné riešenia, ktoré dokážu dokonale priestor zvýrazniť a pôsobiť dominantne.

Nemusíte sa báť ani smelších farebných kombinácií. Odvážne farebné kombinácie treba citlivo zvážiť, nakoľko farby môžu výrazne ovplyvňovať psychiku človeka. Výber farebných tónov súvisí s charakterom priestoru a rovnako aj s pôsobením na človeka. Nie je veľmi vhodné, ak dlažba pôsobí až príliš dominantne. Vhodné je nechať si poradiť architektom, ktorý má skúsenosti s výberom odtieňu a sýtosti farieb. Určite Vám poradí v zladení farebnej harmónie a samozrejme prispôsobí farbám zariadenia interiéru.

Farebnými kombináciami, použitím rôznych formátov dlažby, dekoráciami a doplnkami možno dosiahnuť rôzne efekty napr. rozdeliť veľký priestor na niekoľko menších zón, vymedziť miestnosti alebo iba oživiť určitú jednotvárnu plochu.

Ak chceme podlahu oživiť, efekt nemusíme dosiahnuť len farebnými kombináciami. Stačí použiť rôzne veľkosti dlaždíc alebo zmeniť smer pokládky a dosiahneme požadovaný efekt.

Dlažba položená diagonálne, opticky rozšíri malý priestor. Na zaoblené tvary je vhodné použiť mozaiku. Mozaiky sa často používajú aj na väčšie rovné plochy nakoľko svojou jedinečnosťou a obrovskou paletou farieb, štruktúr a povrchov dávajú možnosť vytvoriť akýkoľvek efekt.  Ozdobné časti zakomponované v dlažbe môžu tvoriť rustikálny efekt, prípadne určujú odlišné funkčné plochy.

Efekty je možné vytvárať aj kombináciou matnej a lesklej dlažby. Originálne priestory možno vytvoriť použitím rôznych špeciálnych tvaroviek a dekoračných doplnkov. Rozmery dlaždíc sú vyrobené väčšinou tak, že sa dajú voľne kombinovať.

Jednoliate farebné odtiene dlažby je možné kombinovať aj s drevenou podlahou, častým riešením je použitie dlažby imitujúcej drevo a skutočným drevom v rôznych miestnostiach. Vzhľadom na všetky spomínané možnosti má dlažba okrem základnej funkcie aj schopnosť vytvárať orientačné vzťahy, plní výtvarno-estetickú funkciu a dotvára atmosféru priestoru.

dlažba drevo

 

Keramická dlažba

Keramická dlažba nachádza svoje uplatnenie v celom dome. Hlavne vo vstupných priestoroch, chodbách, kúpeľni, kuchyni, na terase, skrátka všade tam, kde je podlaha mechanicky namáhaná.

S použitím podlahového kúrenia sa využitie dlažieb rozšírilo aj do obývacích priestorov alebo spální. Takto je možné v celom interiéri dosiahnuť materiálovú jednotnosť podľa svojich predstáv.

Dlažba nemusí byť „studená“. Teplým farebným odtieňom odstránime optickú chladnosť a tú skutočnú podlahovým kúrením.

Keramická dlažba sa delí na glazovanú a neglazovanú. Glazovaná dlažba je tvorená z črepu ( hlina + prísady ) a glazúry na povrchu. Neglazovanú dlažbu tvorí jedna vrstva rovnakého materiálu, jej črep je v celej hmote prefarbený (gres), lesk sa dosahuje leštením. Glazované dlaždice majú povrch odolný vode, ale nie sú veľmi vhodné do vonkajšieho prostredia. Neglazované dlaždice majú vysokú tvrdosť, pevnosť a nízku nasiakavosť. Výhody oboch druhov, teda neglazovaných a glazovaných spájajú v sebe glazované spekané dlaždice ( gres + glazúra ).

rekonstrukcia kupelne

Vlastnosti a výhody dlažby

So svojimi technickými a estetickými vlastnosťami sa dlažba asi nikdy neocitne v ústraní použiteľnosti.

Vyniká dlhou životnosťou, jednoduchou údržbou, odolnosťou proti vode, vlhkosti a chemikáliám.

Technické parametre, ktoré sa sledujú, sú tieto: nasiakavosť a mrazuvzdornosť, oteruvzdornosť, protišmykovosť a chemické vlastnosti. Súvisia s technológiou výroby. Dlažba je ekologický materiál, do prostredia neuvoľňuje škodliviny. Nasiakavosť a mrazuvzdornosť sú označené snehovou vločkou. Nasiakavosť je uvedená v percentách. Do exteriéru treba vyberať mrazuvzdornú dlažbu s nasiakavosťou do 0,5 %. Dlažby s nasiakavosťou väčšou ako 0,5 % sú vhodné do interiéru. Oteruvzdornosť je označená PEI na škále od 1 do 5 a čím vyššie je toto číslo tým je dlažba odolnejšia voči mechanickému opotrebovaniu. Na to si treba dať pozor hlavne pri vstupných priestoroch, do ostatných priestorov je vhodná dlažba so stupňom PEI III. Dlažbu s vyšším stupňom oteruvzdornosti je samozrejme možné použiť kdekoľkvek v interiéri. Protišmykovosť dlažby je dôležitá hlavne v priestoroch, kde sa pohybujú osoby so zníženou pohyblivosťou alebo deti. Protišmyková dlažba je nevyhnutná tam, kde je možnosť šmyku na mokrej ploche, napr. terasy, bazén, balkón a pod. Tepelný odpor má keramická dlažba výborný. Teplo sa akumuluje a neskôr pomaly uvoľňuje, čo je veľmi príjemné.

Viac o technických parametroch sa dočítate v článku tu

dlažba

Údržba

Keramická dlažba sa udržiava veľmi jednoducho. Prispieva k zníženiu prachu, roztočov, peľu a pod. Výbornou značkou čistiacich prostriedkov je značka HG. 

Pred nákupom

Pred nákupom dlažby je nutné dobre zmerať potrebnú plochu a kúpiť vždy asi o 10 – 15 % viac dlaždíc, aby bola rezerva pri rezaní, poškodení či inej nepredvídanej zmene. Pri dodatočnej kúpe nemusí byť zaručený ten istý farebný odtieň a presný rozmer, či povrchová úprava.

S primeranou rezervou treba počítať najmä pri zložitom pôdoryse miestnosti. Platí to aj pri kladení dlažby v diagonálnej línii.

Výber z ponuky

Dlažba je obľúbená práve kvôli svojej dlhej životnosti, a preto je treba dať si záležať na výbere a venovať pozornosť základným technickým parametrom a vlastnostiam.

V súčasnosti je ponuka na trhu naozaj bohatá. Vyberať možno z veľmi rozsiahlej škály druhov, typov, formátov, tvarov, nových štruktúr povrchových úprav a farebných odtieňov.

Správnosť výberu sa viaže na charakter priestoru, pre akú prevádzku bude dlažba slúžiť. Všetko sa to odvíja od veľkosti miestnosti, jej členitosti, svetelných podmienok, farebnosti zariadenia interiéru a celkovej predstavy užívateľa.

Vybrať najvhodnejšiu dlažbu nie je vôbec jednoduché. Netreba zabudnúť na doplnkový materiál ako ukončovacie prvky, škárovacie hmoty, lepidlá a pod.

Perfektný dojem možno dosiahnuť vďaka špeciálnym tvarovkám, lištám, soklom, hranám, rohovým prvkom, ktoré vytvárajú pekné detaily.

Predajcovia ponúkajú rôzne značky od renomovaných výrobcov aj pre tých najnáročnejších zákazníkov. Dnes je možné ukladať dlažbu len s 1mm škárou vďaka vysokej rozmerovej presnosti rektifikovanej dlažby s ostrými hranami.

Realizácia

Vo všeobecnosti prevláda mienka, že pre šikovného amatéra položenie dlažby nemôže byť problém.

To možno platí pri pokládke dlažby menších rozmerov, ale pri veľkých formátoch je kladenie zložitejšie a radšej to treba nechať na špecialistu. Veľmi ľahko sa môže stať, že chybným položením dôjde k znehodnoteniu dlažby.    ( Ako nájsť správnu stavebnú firmu )

Takmer všetky reklamácie vychádzajú z nesprávneho uloženia dlažby a teda nemôžu byť uznané. Ide o dlhodobú investíciu, preto netreba šetriť ako na materiáli, tak ani na pokládke.

dlažba obklad

Záver

Ak ste váhali aký materiál zvoliť verte, že dlažba je materiál preverený časom tak ako žiaden iný.

Ľudia sa odjakživa pohybovali po podlahách z kameňa či keramiky. Dlažba sa hodí do interiérov i exteriérov, do verejných, ale aj do súkromných priestorov.

Súčasné technológie výroby dlažieb umožňujú vyrábať dlažby, ktoré sú na nerozoznanie od kameňa či dreva a tým vytvárajú nové trendy použitia dlažieb na miestach kam sa z estetických dôvodov nikdy predtým použiť nemohli.

Niektoré dlažby zaujmú svojou rozmanitosťou farieb a tvarov, či vzorov, iné zase upútajú pozornosť zvláštnym rozmerom a nápaditosťou. Dlažba je štýlovo vyhovujúca pre klasické použitie, ale aj pre najmodernejšie dizajnérske stvárnenia.

Zdroj: http://www.domabyvanie.eu

 

kupelnova prirucka


kupelna snov


graficky navrh kupelne

Vložiť komentár