fbpx

Domáci wellness aj v malej kúpeľni

Wellness ľahko aj u Vás doma

Máte radi keď sa o Vás niekto stará ? Doprajete si wellness, masáž, parnú saunu či fínsku saunu niekoľkokrát za rok, alebo viac krát mesačne ?

Áno, niekoľkokrát mesačne ? Ako to, že ešte nemáte svoj súkromný wellness doma ?

Tak ako si môžete užiť oddych v saune, masáž vodnými tryskami, vôňu a blahodárne účinky vonných esencií a farebné spektrum led osvetlenia vo wellnesse tak isto to môžete mať aj doma.

wellness

Wellness v malej kúpeľni

Dnešné kúpeľne sa stávajú hlavne priestorom pre oddych. Podľa filozofie výrobcov a návrhárov kúpeľní by hygiena nemala byť len samozrejmou potrebou, ale aj potešením.

Ak túžite po masáži Vášho stŕpnutého chrbtu, už kabína s rozmerom 1 x 1 meter Vám poskytne dostatok priestoru pre konštrukciu s hydromasážnymi tryskami. Nezáleží či sa rozhodnete pre kompletnú sprchovaciu kabínu alebo murovanú niku s podomietkovou batériou a tryskami.

Ak si k systému dokúpite aj parný generátor, spoznáte aj účinky tureckého kúpeľa. V štandardnej výbave sprchových parných kabín je aj stropná sprcha nazývaná ako dažďová sprcha, masážne zariadenie na nohy, sklopná alebo pevná sedačka, polička na hygienické potreby a podobne.

sprchove_boxy_sprchove_boxy_s_parou_73

 

 

Z elektronického vybavenia v kabíne nájdete osvetlenie s farebnou terapiou, rádio prípadne vstup na CD a MP3 prehrávač či nádobu na éterický olej.

 

Maximálny komfort zaručujú zabudované batérie a v neposlednom rade digitálne dotykové ovládacie panely s veľkým prehľadným displejom, kde si jednotlivé funkcie nastavíte prostredníctvom jednoduchých piktogramov.

 

Účinky jednotlivých procedúr

Moderná parná sprchovacia kabína, alebo murovaná nika vybavená  rovnakým vybavením Vám ponúka

Hydromasážne trysky

sprchový panel

 

Hydromasáž je masáž, pri ktorej sa dokonalou harmóniou vody a vzduchu stupňuje krvný obeh.

Počas kúpeľa sa teplota tela zvyšuje, obeh krvi zrýchľuje a znižuje sa krvný tlak. Popritom sa rozširujú póry na pokožke, tkanivá a svalstvo sa uvoľňuje.

Hydromasáž sa všeobecne odporúča pri: reumatických problémoch a chorobách pohybového ústrojenstva, na zmiernenie porúch metabolizmu a obehovej sústavy a ako prevencia celulitídy.

Silný prúd vody uvoľňuje napnuté svalstvo a podnecuje vytváranie endorfínu, látky zmierňujúcej bolesti. Stačí 15-20 minút večer a budete iste hlboko a príjemne spať. Ak máte možnosť vyskúšajte si funkčnosť hydromasážnych trysiek pred kúpou kabíny. Hydromasáž a jej tlak a teda účinnosť závisí od tlaku vody v potrubí nakoľko vo väčšine kabín nie je použité žiadne prídavné ani obehové čerpadlo.

Čím menej dýz na tryske tým väčší predpoklad silnejšieho tlaku.

 

rekonstrukcia kupelne

Parná sauna

Namiesto suchého vzduchu fínskych sáun, poskytuje skôr vlhkosť tureckých kúpeľov, ktorá pomáha odbúravať stres, uvoľňovať, regenerovať a prekrvovať svalstvo, zlepšuje srdcovo-cievnu sústavu, zvlhčuje suchú pokožku a priaznivo pôsobí na dýchacie cesty.

Približne po 15-20 minútach saunovania sa otvoria póry Vašej pokožky, ktoré vzápätí horúca vodná para hĺbkovo prečistí. S obľúbenými bylinkami alebo vonnými olejmi je parná sauna TOP1 z možností domáceho a finančne nenáročného wellnessu.

parne-kupele-finskka-10
parná sauna

Svetelná terapia

Farby napĺňajú človeka rôznymi náladami a pocitmi, ktoré dokážu významne ovplyvniť našu náladu a celé naše telo.

Už starí Egypťania poznali a využívali priaznivé účinky slnečných lúčov rozkladaných na farebné spektrá. Napriek tomu, že ešte stále nepoznáme procesy, ktoré pri svetelnom žiarení prebiehajú v bunke, pozitívne výsledky vplyvu svetelného žiarenia na ľudský organizmus pri viacerých druhoch ochorení sú overené, a preto svetelnú terapiu využíva aj súčasná medicína.

O liečivom pôsobení svetla vieme, že v tele aktivuje určité chemické látky, urýchľuje delenie buniek a tým obnovovanie poškodených tkanív, zlepšuje prekrvenie tkanív, podnecuje tvorbu kolagénu v bunkách a pôsobí protizápalovo.

Výrobcovia najčastejšie inštalujú farebnú svetelnú terapiu, ktorá ponúka štyri až päť farieb osvetlenia – zelenú, modrú, červenú žltú a bielu – vďaka ktorým objavíte stratenú energiu, zlepšíte si pamäť a odolnosť, uvoľníte stres a zmiernite tráviace ťažkosti. Po kúpeli sa budete cítiť sviežejšie a výrazne mladšie. 

Zelená farba – Hovorí sa jej tiež farba zdravia.

Zelenými farbami sa pokúšajú liečiť nervovú únavu a hystériu, pretože má upokojujúci vplyv na nervový systém, je účinná pri vyčerpanosti, môže zmierniť migrény.

Pre zelené svetlo je charakteristické, že rozširuje kapiláry, znižuje krvný tlak, podnecuje vylučovanie štiav.

Na druhej strane je to farba pokoja, umiernenosti, odpočinku, rozmýšľania. Jej symbolika má vplyv na náladu človeka, upokojuje a uvoľňuje. Je znakom vyrovnanosti. Keďže pôsobí upokojujúco je najvhodnejšia do kúpeľní a spální; môže byť aj vo forme rastlín.

Modrá farba

Modrá patrí medzi základné farby. Jej protikladom je žltá farba; zmesou oboch je zelená, ktorá spája vlastnosti obidvoch.

V prírode sa rozprestiera v blankyte oblohy, ktorá sa odzrkadľuje vo vode.

Symbolika modrej: múdrosť, inteligencia, nesmrteľnosť, nekonečnosť, hĺbka, povznesenosť, duchovnosť, mystika.

Jej psychologické asociácie: jasné, čerstvé, ľahké (farba atmosféry), priehľadné, vzdušné, vzdialené, tiché, pokojné…

Fyziologické účinky modrej: upokojuje srdečný tep, znižuje rýchlosť dýchania, upokojuje, podnecuje rozumovú aktivitu, ponorenie sa do vlastného vnútra, koncentráciu, usmerňuje smerom do vnútra – hovoria jej aj farba pokoja a odpočinku.

Červená farba – Červená je optimistická farba, vitálna farba aktívnosti, horúčavy, boja, vášnivého života.

Je ľudsky najvýraznejšia, extrovertná farba, ktorú spájame s plnosťou života, odvahou, obetavosťou, láskou, silnými citmi a skutkami vášne.

Červená nikoho nenechá chladným. Môžete ju milovať alebo nenávidieť, ale pri červenej farbe len ťažko zostaneme ľahostajnými.

Červená zväčšuje svalovú hmotu, zrýchľuje pulz, zvyšuje tlak krvi, zrýchľuje krvný obeh, vylučovanie adrenalínu a činnosť pečene. Prehlbuje dýchanie. Môže tiež spôsobovať bolesti hlavy; nie je vhodná pre ľudí, ktorí sa rýchlo rozčúlia a pre citovo nestabilné osoby.

Žltá farba Žltá farba je farbou slnka, svetla a optimizmu

Oživí, aktivizuje a oslobodzuje pred strachom. Uchováva bdelosť a podporuje koncentráciu, symbolizuje tvorivosť a múdrosť.

Podporuje motoriku, jej dôležitou vlastnosťou je tiež komunikatívnosť (dôvod, prečo sú poštové schránky žltej farby). Na stenách a inde v byte má pozitívny účinok na náladu.

Žltá farba najviac ovplyvňuje dýchacie ústrojenstvo, napomáha pri liečení psychických neuróz, zvyšuje krvný tlak, zrýchľuje pulz a zvyšuje rýchlosť dýchania. Má priaznivý vplyv na nervový systém. Najčastejšie odtiene žltej sú: matná žltá (upokojovanie, rozmýšľanie), živá žltá (živosť, opovážlivosť, uvoľnenosť), olivovo žltá (pochmúrne nálady) a citrónová žltá (bdelosť, živosť, čulosť, zdokonaľovanie).

Biela farba – Biela je farbou jasnosti

Je ako vlnenie zmesou všetkých troch prírodných farieb: žltej, červenej a modrej.

Z toho dôvodu na bielu farbu reagujeme zväčša pozitívne. Symbolizuje jasnosť, nevinnosť a čistotu, nový začiatok, narodenie.

V spojení s jemnými modrými odtieňmi pôsobí veľmi chladne. Je tiež symbolom božskosti, dokonalosti, hrdosti, dobroty a večnosti.

Biely byt je svetlý, vyzerá priestranný, avšak príliš veľa bielej môže pôsobiť smutne, sterilne a takmer až nemocnične, preto sa odporúča, aby boli biele steny ozdobené maľbami, plagátmi alebo zarámovanými obrazmi.

sauna

 Aromaterapia

Vône sú našim mozgom prijímané a vyhodnocované najrýchlejšie zo všetkých vnemov.

Čuchové nervy sú spojené priamo s tou časťou mozgu, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri spúšťaní emocionálnych reakcií, akými sú radosť, náklonnosť, zlosť či sexuálne a erotické naladenie.

Výberom vhodnej arómy je tak možné vhodne stimulovať činnosť tela i duše. Príslušenstvom parných kabín je parná vypusť, do ktorej si môžete vložiť svoje obľúbené bylinky prípadne naliať obľúbenú vôňu.

Zaujala Vás téma domáceho wellnessu ?

Viac inšpirácií, ceny, možnosti, … nájdete na stránkach : Finskka.sk    Spa Studio   Saunabau

kam do sauny
kam do sauny ?

PS.: Chcete si ísť vyskúšať sauny naživo, len neviete kam stojí zato ísť ?

Na blogu milujemewellness Vás Martin s Denisou prevedú tými najlepšími wellnesmi u nás aj v zahraničí.

Zdroj: domabyvanie.eu, slnecne-farby.sk

virivky
ako si vybrat virivku

Vložiť komentár