fbpx

7,5 cm nestačí, ideál je 10 cm ! Deliace steny / priečka kúpeľne

Deliace steny medzi kúpeľnou a ostatnými miestnosťami. 

(Stačí 7,5 cm hrubá priečka pri rekonštrukcií bytového jadra nestačí )

Pri rekonštrukcií bytového jadra je snaha takmer každého ušetriť maximum priestoru, využiť priestor pre novú kúpeľňu a kuchyňu čo najlepšie. Deliace steny / priečky stačí 7,5 cm alebo je nutné použiť tehlu či tvárnicu väčšieho rozmeru?

tehlova priečka

Stačí aj 7,5 cm pokiaľ sa jedná o priečku, na ktorú nebudete vešať závesnú skrinku s umývadlom, poličky a doplnky. Takúto stenu môžete použiť iba ako priečku, maximálne pre umývadlovú skrinku na nožičkách pričom sa do steny zaseká len odpad a prívodné potrubie pre teplú a studenú vodu. Zrkadlo nad umývadlo použite jednoduché ( bez úložného priestoru ), zavesené ukotvené na dvoch malých skrutkách prípadne s jednoduchým osvetlením, kedy nezabudnite elektrické vedenie priviesť ešte pred obkladaním steny. Vyhnete sa tak nevzhľadnej lište s elektrickým káblom, ktorá do novej kúpeľne určite nepatríí :)

Ak sa z akéhokoľvek dôvodu rozhodnete, že nepoužijete na vymurovanie stien hrúbku tehly či tvárnice 10 alebo 15 cm a dokonca plánujete na tenkú stenu 7,5 cm zavesiť nábytok, použite oceľovú konštrukciu pozváranú podľa rozmerov nábytku, ktorá rozloží hmotnosť skriniek na väčšiu plochu úzkej steny a možno Vám to vydrží. Nezabudnite vysvetliť deťom, aby sa o skrinku neopierali a v žiadnom prípade ju nezaťažovali svojou váhou.

rekonstrukcia kupelne

Tehla alebo tvárnica ?

Na vymurovanie sa najčastejšie používajú tvárnice napríklad ytong, alebo tehly napríklad Wienergerger potorherm. Najzásadnejší rozdiel je, že tehla je oproti tvárnici vyrobená pretlačením horúcej hmoty zloženej z hliny a prísad cez formu, ktorá má po výrobe množstvo priedušných stien, ktoré slúžia hlavne ako izolácia, znižujú hmotnosť a je možné ich vyplniť napríklad aj akustickou izoláciou pre odhlučnenie stien čo je najzásadnejší rozdiel pri výbere. Ak sa Vám páči predstava odhlučnenia kúpeľne a kuchyne a nechcete použiť odhlučňovací sádrokartón vyberte si na vymurovanie Vášho nového bytového jadra tehlu akustik.

Tvárnice a rovnako aj tehly sú vyrábané s vysokou presnosťou čo umožnuje rýchlu a jednoduchú výstavbu, nízke zaťaženie podlahy, dokonca nemusíte použiť ani maltu stačí špeciálna lepiaca pena.

Zhrnutie :
• Na vymurovanie nových stien v bytovom jadre použite tvárnice či tehli hrúbky minimálne 10 cm.
• Ak si neviete poradiť s rozmiestnením zariaďovacích prvkov poraďte sa s nami.
• Ak si neviete predstaviť ako bude Vaša nová kúpeľňa vyzerať vypracujeme Vám grafický návrh

Ak sa Vám článok páčil kliknite na zdielať a pomôžte tak aj Vašim známym.

[mashshare]

Autor: Lukáš Vasaráb
Foto: www.wienerberger.sk

 

kupelnova prirucka


kupelna snov


graficky navrh kupelne

Vložiť komentár